Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tavsiye Şikayet Forum  »
 TAVSİYELER FORUMU YAZ OKU  »
 Yemek,Tarifleri
21.04.2015- 12:40

Kuru Fasulye Tarifi nasıl yapılır

Ön Hazırlık:
Kuru fasulye ayıklanacak ve yıkanacak. Tencere içerisine alınacak ve üzeri üç parmak geçesiye kadar soğuk su ile doldurulacak. Kabı içerisinde fasulyeler bir gece boyunca bekletilecek.

Fasulyenin Haşlanması:
Tarifimizde düdüklü tencere kullanılmadığı için fasulyenin önceden haşlanması gerekiyor. Bunun için geceden ıslatılmış olan fasulyenin suyu değiştirilecek, tencereye bol su konulacak tencere ocak üzerine alınacak ve haşlama işlemine başlanacak.
Kaynama öncesinde fasulyenin gazı, süt gibi kabarıyor, köpük köpük oluyor. İşte o köpükleri alıyoruz. Aslında gazını almış oluyoruz. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Fasulyeler 40 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde fasulyeler süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Yemeğin Yapımı:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından fasulye, karabiber ve kimyon ilave edilecek, karıştırılacak son olarak 5 su bardağı kaynar su tencereye ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’e bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. 1 tatlı kaşığı tuzu şimdi ilave edebilir, yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Malzemeler:
2 Su Bardağı Kuru Fasulye
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz (tuzlu salça kullanıyorsanız tatlı kaşığından daha az)
5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Karabiber (isteğe bağlı)
1 Çay Kaşığı Kimyon (isteğe bağlı)

Tam Sürüme Geç »
 "Tavsiye Şikayet Mobil" Android Uygulaması [X]