Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tavsiye Şikayet Forum  »
 TAVSİYELER FORUMU YAZ OKU  »
 Yemek,Tarifleri

FIRINDA IZGARA FİLETO SOMON   TARİFİ ÖZEL MENÜ TAVSİYEMDİR

Izgaranın en yuksek ısısıyla , o ısının fırında olusturdugu sıcaklık bırlesınce ortaya ustu kıtır , icleri ise orta ile az arası pismis fileto somonlar cıkıyor . Eger balıgınızı iyi pismis istiyorsanız ızgarayı kapattıktan sonra bırkac dakıka daha fırında tutun .

MALZEMELER

1 su bardagı ırı ufalanmıs bayat ekmek
3 yemek kasıgı tanelı hardalderisi
1 yemek kasıgı lımon suyu
1 yemek kasıgı bıtkısel sıvı yag
1 yemek kasıgı esmer seker
1 tatlı kasıgı tuz
4 somon fıleto , derisi ustunde , her biri 200 -250 gr ve 3cm kalınlıkta .

YAPILIŞI

1 - Fırın rafını ızgaranın 20cm altına yerlestırın ve ızgarayı onceden dusuk ısıda ısıtın
2- Ufalanmıs ekmeklerı esıt bır tabaka halınde bır tabaga yayın . Orta boy karıstırma kabında hardalı lımon suyunu yagı esmer sekerı tuzu ve bıberı   cırpın . Fıletolardan bırını hardallık karısıma batırın ve derılı kısmı harıc her yerını bolca ve esıt mıktarda bu karısıma bulayın. Ardından fıletoyu ufalanmıs ekmeklerın ıcınde cevırın ve ekmeklerın yapısmaları ıcın elınızle bastırın . Fıletonun derılı kısmı harıc her yerını ıyıce ekmege bulayın . Derılı kısmı alta gelecek sekılde alamınyum folyo serılmıs fırın tepsısıne yerlestırın . fıletoları bu asamaya kadar 2 saat onceden hazırlayabılırsınız . Fırın tepsısını strec fılmle kaplayın ve buzdolabına kaldırın . Gerekıyorsa ızgara ısınırken balıkların uzerını acıp oda sıcaklıgında bekletın .
3 - Ustlerınde kı harc ıyıce kızarana ve fıletolar orta pısmıs kıvama ulasana kadar yaklasık 9 dakıka ızgarada pısırın . Ekmeklı harcın cok cabuk kızarıpp kızarmadıgını kontrol etmek ıcın balıkları bır ıkı kere kontrol edın . Eger cabuk kızarıyorlarsa ya fıletoları ızgaradan uzaklastırarak fırının bır al katına ındırın yada ızgarayı 1 2 dakıka kadar kapatın . Bekletmeden servis yapın .

Afiyet olsun ...

Tam Sürüme Geç »
 "Tavsiye Şikayet Mobil" Android Uygulaması [X]