Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tavsiye Şikayet Forum  »
 ŞİKAYET FORUMU YORUMLAR.  »
  Servisler

5.Şubat.2017 tarihinde yurt dışına yerleştim. Türkiye'deki müşterilerimin Türkiye hattımdan bana ulaşabilmesi için hattımı açık tutmam gerekliydi. Arayanlara cevap vermeyip bulunduğum ülkeye ait olan operatörden veya internet üzerinden iletişime geçiyordum. Türkiye hattımın interneti hiçbir şekilde açık değildi, mesaj ve arama gerçekleştirmiyordum.

- Bununla ilgili müşteri hizmetlerini de arayıp bilgi alarak mevcut pakedimi değiştirdim, işleme alınmadı.

- İlk ay 216,30 TL, ikinci ay 313,70 TL fatura kesildi, son ay henüz kesilmemiş güncel faturam 110 TL idi, pakedimin ise 29 TL olması gerekliydi. Faturalara itiraz ettim, hiçbir şekilde dönüş yapılmadı tarafıma. Faturaları incelediğimde ek internet pakedi, ek konuşma ve sms paketleri gibi ücretlerin yansıtıldığını gördüm, hiç kullanmadığım telefona. Sadece açık durduğu için fatura yansıtılıyor.

- Müşteri hizmetlerini tekrar arayıp kontörlü tarifeye geçip geçemeyeceğimi sordum. Geçebilirsiniz dediler. Sim Kart değişikliği gerekecek mi diye sordum. Hayır dediler. Onayladım. Hattım kullanıma kapandı, tekrar aradım, sim kart değişikliği gerekiyor dediler. Kendilerinden haberleri yok!

- Yine aradım müşteri hizmetlerini, yetkili ile görüşmek istedim. Beklettiler, sonra yetkilinin görüşmede olduğunu söyleyip telefon numaramı istediler. Görüşmesi biter bitmez arayacak sizi dediler. Bekliyorum 2 saat oldu hala arayan soran yok.

Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı Türkiye'de bağlı bulunduğum aile şirketimizin müşterilerine karşı rezil rüsva oldum. Şirketimizin de duruşunu zedelediler dolaylı olarak! Maddi ve manevi tüm zararlarımın karşılanmasını talep ediyorum.

Tam Sürüme Geç »
 "Tavsiye Şikayet Mobil" Android Uygulaması [X]