Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tavsiye Şikayet Forum  »
 Borsa,Kafe
03.05.2015- 00:13

Merhaba Arkadaşlar,

Bu başlık altında genel olarak Matriks üzerinden otomatik al-sat konusunu işleyelim.

- Otomatik al-sat nasıl yapılır?
- Matriks üzerinde al-sat sinyali veren sistemler nasıl yazılır?
- Kullanmakta olduğumuz sistemlerin sinyalleri ne durumdadır?

gibi sorulara cevaplar arayalım.

Sistem yazanlar, otomatik al-sat modülünü aktif kullananlar ile bu işe yeni başlayan/başlayacak olan arkadaşlar arasında bilgi paylaşımı yapılabilecek bir ortam oluşturalım.

musician  |  Cvp:
Cevap: 1
03.05.2015- 00:21

Otomatik emir iletimi nasıl gerçekleştirilir?

Bunun için temel olarak 2 şeye ihtiyacımız var;
1- Çalışmakta olduğunuz aracı kurumun otomatik emir iletim altyapısına sahip olması,
2- Matriks üzerinde otomatik emir iletim lisansına sahip olmak,

Eğer aracı kurumunuz otomatik emir iletim altyapısına sahipse ve sizde bu şekilde işlem yapmak istiyorsanız, aracı kurumunuza Matriks'ten bu lisansı sizin adınıza tanımlatmasını isteyebilirsiniz.

Burada önemli bir konu, genel olarak aracı kurumlar otomatik emir iletimi için nispeten daha yüksek komisyon oranları talep ediyorlar, çünkü otomatik iletilen işlemler için Matriks kurumlardan ekstra bir ücret alıyor. Bazı kurumlar bunu istemeyebilir tabi işlem haciminize bağlı olarak.

musician  |  Cvp:
Cevap: 2
03.05.2015- 00:22

Otomatik emir iletim sistemini merak edenler için Matriks'in kendi internet sitesinde yer alan yardım dokümanını okumalarını şiddetle tavsiye ederim.

Aşağıda bu dokümana ait linki paylaşıyorum.

https://www.matriksdata.com/website/bireysel-urunler/matriks-veri-terminali/dokumanlar/matriks-veri-terminali-otomatik-emir-gonderimi-dokumani

musician  |  Cvp:
Cevap: 3
03.05.2015- 00:30

Ben otomatik işlem modülünü kullanıyorum.
Çalıştığım kurumda 2 adet hesap açtırdım, bir tanesini otomatik işlem için kullanıyorum, diğerinden ise manuel işlemlerimi yapıyorum.

Otomatik işlemler Matriks Trader platformu üzerinden yapılıyor ve bu platform Matriks veri terminaline entegre edilmiş durumda.
E-broker'da olduğu gibi aynı ekran üzerinden birden fazla hesabı yönetebiliyorsunuz ve aslında otomatik işlemin yapılış şekli oldukça basit.

Tabi kazancınız ya da kaybınız kullanmakta olduğunuz sistemin sinyallerine bağlı.

Konuya daha sonra devam edeceğim, sorularınız olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Forumumuzda otomatik al-sat konusunda benden çok daha tecrübeli dostlarımız var, eminim onlar da bizlere destek olacaklardır.

musician  |  Cvp:
Cevap: 4
03.05.2015- 00:48

Konunun ilerleyen aşamalarında sistemler üzerinde de yazıp çizeceğiz.

Şu konunun üzerinde hassasiyetle duracağımızı bilmenizi isterim;
Forumda ücret karşılığı sistem satışı, yazılması vb.,   konu ile ilgili menfaat sağlayabilecek hiç bir ilişkinin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz.
Bu konuda gereken hassasiyeti göstermeyenlerin sitemiz ile ilgili ilişkileri derhal kesilecek ve   ilgili tüm mercilere gerekli bilgiler ulaştırılacaktır.

ASLAN  |  Cvp:
Cevap: 5
03.05.2015- 12:43

Bende otomatik sistem kullanıyorum, tabi bunun yanında da manual işlemlerim var ayrıca. Otomatik sistemde söylenebilecek olan trend sistemlerin tercih edilmesidir. Göstergeler ( Macd, Stoch, Rsı....vs)   ile yazılan sistemler zamanla bozacaktır. Testere de zarar edilecektir ama trendi almaktır otomatik sistemlerde önemli olan. Bunun için merdiven tarzı göstergeler tercih edilmesi gerekmektedir. Benim kullandığım sistemlerden ( 5 sistem kullanmaktayım) bir tanesinde görünüm şu şekildedir.
Resim Ekleme

ASLAN  |  Cvp:
Cevap: 6
03.05.2015- 12:46

Otomatik sistemlerde sabır önemlidir, müdahale edilmemelidir ( İstisnalar haricinde, ben şahsen kar al yapmaktayım ancak bunu belirlediğim kritik seviyelerde yapmaktayım. Son yükselişten örnek verecek olursam Nisan Vadede 105500-106 aralığı son derece önem arz etmekteydi ve sistemler uzundaydı. Onun dışında testere dönemlerinde müdahale etmek trendin kaçmasına sebep verecektir. Trend sistemlerinde dönemsellik olarak zararlar oluşabilir ama toplamda sabır ve para yönetimi ayarlanırsa mutlaka başarı gelecektir.
Benim tavsiyem otomatik sistemlere bağlanan miktarın portföyün %40 olmalıdır. Ben şahsen bu şekilde ilerliyorum.

ASLAN  |  Cvp:
Cevap: 7
03.05.2015- 12:52

Sistemler tepe ve dip yakalayamazlar. Burada önemli olan olgu uzun vadede kazançtır. Şöyle açıklayayım. Paranızın %40 ile ilerleyeceğimizi düşünelim. 10 bin lira portföyde 4 kontrat tekabül eder. Ve portföyün her 2.000 lira artışında kontrat sayısı 1 artırılabilir. Uzun vadede oluşacak sabır inanılmaz kazançlara sebep verir. Ama bunda sabır ve portföy yönetimi şarttır.
Piyasayı okuma konusunda yıllardır ciddi başarılı sayıyorum kendimi, zira bir çok tepe ve dip konusunda başarı oranım çok yüksek olmuştur. Yine de otomatik sistemle iş yapmaktayım ama buna uymak ciddi disiplin ister, herkes yapamaz. Çünkü bazen 5-6 bin puan arka arkaya zarar yazabilir otomatik sistemler ama dediğim gibi toplamda başarı önemlidir. Sürekli ekran karşısında izleme imkanı olanlar tercih etmemelidir.

musician  |  Cvp:
Cevap: 8
14.05.2015- 22:04

Bu başlık altında, matriks üzerinde sistem nasıl yazılır, yazılan sistem nasıl al sat sinyali üretir ve emir iletimi otomatik olarak nasıl iletilir konularını, bildiğim kadarıyla sıfırdan anlatmaya çalışacağım. Konu hakkında benden daha çok bilgi sahibi Dostlarımın katkılarını bekliyorum. Sonraki aşamada ise değişik sistemler üzerinde daha rahat ve geniş katılım ile kafa yormaya devam edelim istiyorum.

Tam Sürüme Geç »
 "Tavsiye Şikayet Mobil" Android Uygulaması [X]