Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tavsiye Şikayet Forum  »
 ŞİKAYET FORUMU YORUMLAR.  »
 Bankalar

Ülkemizde kurumsallaşmış devasa firmaların bireysel ve özellikle de küçük müşterileri ile olan ilişkilerinin düzeyi acınacak haldedir. Hemen her reklamda koşulsuz müşteri memnuniyetinden söz eden firmalar iş uygulamaya geldiğinde aşağıdaki örnekte olduğu gibi komik durumlara düşebilmektedirler.

Bir sonraki iletimde Akbank ile yaptığım bir yazışmayı birebir alıntılıyorum. Yazdığım şikayet mailindeki ve bankanın cevap mailindeki kalın (bold) cümlelere özellikle dikkatinizi çekmek isterim.

erdemli  |  Cvp:
Cevap: 1
27.04.2015- 00:49

Bankaya Yazdığım Şikayet Maili

03 Aralık 2014 çarşamba günü saat 17:15 sularında HGS almak üzere Zeytinburnu şubenize giriş yaptım. Müşteri numarası ile sıra alma seçeneğini kullanarak sıra numarası aldım. Benden önce içeride başka müşteri bulunmamasına rağmen sistem benden hemen sonra gelen başka bir müşterinin numarasını çağırdı. Bu durum sonraki iki müşteri için de aynı şekilde devam etti. Yani ben benden sonra gelen üç müşterinin işlemlerinin yapılasını beklemek zorunda kaldım. Nihayet şubeye başka müşteri gelmemesi üzerine benim sıra numaram çağrıldı. Bu seferde almak istediğim HGS nin şubeye gelmediği ya da kalmadığı ifade edildi. Özetle HGS alamamak için benden sonra gelen üç kişinin işlemlerinin tamamlanmasını beklemek zorunda bırakıldım. Durumu görevliye ilettiğimde bana kendisinin KOBİ gişesi olduğunu ve sistemin onlara öncelik verdiğini açıkladı. KOBİ olmayan müşterilere hizmet veren bir gişe neden yok soruma ise cevap alamadım.
1- Kendisinden sonra gelen üç müşteriyi beklemek zorunda bırakılmak bir müşteri için son derece aşağılayıcı bir uygulamadır. Uygulamanız hatalıdır.
2- Onca bekleyişten sonra talebimin gerçekleşmemesi ve eli boş dönmüş olmam başlı başına bir hayal kırıklığıdır. Böyle bir muameleye muhatap edilmiş olmaktan dolayı kurumunuzu esefle kınıyorum. Tarafınızdan gelecek cevaptan sonra durumun kamuya açık yasal platformlarda paylaşılması tarafımca değerlendirilecektir.


Bankanın Cevabı

Sayın …
Öncelikle görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sıra Yönetim Sistemi ile ilgili iletiniz Bankamızca incelenmiştir.
Sıra Yönetim Sistemi bulunan şubelerimizde, kartlarını kullanan veya müşteri bilgilerini tuşlayan müşterilerimiz öncelikli sıra numarası almaktadır. Hizmet önceliğinde esas olan kart ve müşteri numarası kullanımına özen gösterilmesidir.
Bu nedenle Şubelerimizden işlem yapmak istediğinizde, kart veya müşteri numaranızla sıra numaranızı alarak işlemlerinize başlamanızı önemle rica ederiz. Müşteri numarası olmayan ancak şubelerimizden hizmet almak isteyen müşterilerimiz de, belirli bir süreden sonra hizmet önceliği kazanabilmektedirler.
Konuyla ilgili farklı görüş ve önerileriniz için bizimle tekrar irtibata geçebileceğinizi hatırlatır, Bankamız ürün ve hizmetlerine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla,
Akbank T.A.Ş.

zübeyde  |  Cvp:
Cevap: 2
07.10.2015- 13:27

aynı sorun diger bankalardada var eger gittiginiz şubenin müşterisi degilseniz 2. sınıf vatandaş müşteri muamelesi yapıyolar makinede normal yoldan sıra numarası aldıysanız yandınız mesai bitiminde bile sıra gelmiyor bende bu konuda çok şikayetçiyim hemen hemen butun bankalarda var bu uygulama napalım her bankadan kredi kartımı alacaz   şaşrıyorum resmen hesabınız yoksa bizim bankaya gelmeyin demektir bu erdem bey bende çok şikayetçiyim bu konudan :rant:

Tam Sürüme Geç »
 "Tavsiye Şikayet Mobil" Android Uygulaması [X]