Tavsiye Şikayet
.
.
.
.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
BORSADA KİRLİ ELE DİKKAT EDİN           (gösterim sayısı: 1.420)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[celebi]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 05.03.2016
İleti Sayısı: 1
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


3 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: celebi
Konu Tarihi: 11.03.2016- 12:44


Türkiye Borsasını Yöneten Bir Gizli El Ortaya Çıktı

Gizli bir algoritma kullandığından şüphelenilen kimliği bilinmeyen bir yatırımcı Borsa İstanbul`a piyasanın iki katı 900 milyon dolarla yön veriyor.
Bir buçuk yıl önce ortaya çıkan ve bazen bir günde 450 milyon dolarla piyasa ortalamasının iki katı kadar işlem yapan gizemli bir yatırımcı   Borsa İstanbul'u sarsıyor.
Bloomberg News'un haberine göre, işlem sıklığını ve büyüklüğünü iyice artıran yatırımcı, bir sonraki adımının ne olacağını kestiremeyen rakiplerini korkutuyor.
Bir yerli aracı kurumdan diğerine geçen yatırımcı, işlemlerini iyice artırarak en son durağı Yatırım Finansman'ı piyasadaki açık ara en büyük net alıcı yapmış durumda.

ŞİFRE ÇÖZÜLEMEDİ

İstanbul Portföy'den Turgay Ozaner ve ortakları, bu gizemli yatırımcının kimliğini bulmak için aylardır günlük işlem faaliyetlerini incelese de henüz şifreyi çözebilmiş değiller.
"Kimse kesin bir şey bilmiyor" diyen Ozaner, "Ve burası   Türkiye, genelde ne olup bittiğini bildiğimiz bir yer" dedi.
Konuyla ilgili konuşan bir kaynak, gizemli yatırımcının karmaşık formüllerden oluşan bir algoritma sistemiyle işlem yaptığına karar verdikten sonra, en az bir Avrupa bankasının müşterilerinin Türk hisselerinde kısa pozisyon almayı bıraktığını, diğerlerinin ise daha fazla bilgi sahibi olana kadar Türk piyasalarından uzak durduğunu söyledi.

Piyasa oyuncuları tarafından "herif" olarak adlandırılan gizemli yatırımcı, bu yıl   Borsa İstanbul'da günlük işlem hacminin yaklaşık yüzde 8 artırmasına yol açtı.   Borsa İstanbul'un benzer rakipleri   Varşova borsasında hacim bu yıl yüzde 15 düşerken,   Moskova'da düşüş yüzde 27 oldu. Bu dönemde BIST 100 endeksi de yüzde 13 yükselerek,   Rusya'nın Micex ve   Polonya'nın WIG20 endekslerini geride bıraktı.

PİYASAYI OLUŞTURUYOR

İki yıl önce tüm işlemlerin sadece yüzde 2'sini gerçekleşen Yatırım Finansman ise, bazı günler işlemlerin çoğunu gerçekleştiren kurum oluyor. Örneğin resmi verilere göre 22 Şubat'ta, 486 milyon liralık hisse emriyle ikinci en çok emir veren   Merrill Lynch'in 15 katı büyüklüğünde işlem yaptı. Ve   8 Mart'a kadar geçen 16 işlem gününde   Türkiye'nin en büyük altı bankası ve   Türk Hava Yolları'ndan yaklaşık 1 milyar liralık hisse alarak BIST 100 endeksinin üç ayın en yükseğine çıkmasına yardımcı oldu.

Ocak ve Şubat aylarının tamamında Yatırım Finansman net 1,23 milyar liralık hisse alarak bir sonraki en büyük alıcı UBS Menkul Değerler'den yüzde 70 daha fazla alım yaptı.   İstanbul Portföy'den Ozaner'in gizemli alıcının artık "piyasayı oluşturduğunu" söylemesinin sebebi de bu.

'DEV BOĞA'

Gelişen piyasalarda tek bir oyuncunun kısa vadeli işlemlerle endekse yön vermesi seyrek rastlanan bir durum değil; özellikle de   Türkiye gibi yabancı girişlerine bağımlı ülkelerde. Ancak hiç kimse   İstanbul'da daha önce buna benzer bir şey görmediğini söylüyor.
Ak Portföy fon yöneticisi Kerem Baykal, "Züccaciye dükkanında dev bir boğa var. Cebi oyundaki herkesten daha dolu ve piyasayı istediği yöne götürebilir" dedi.
Borsa   İstanbul ve Yatırım Finansman yorum yapmak istemezken, trader ve bankacıların gizemli yatırımcının işlemler için kullandığını söylediği iki diğer aracı kuruluş Gedik Yatırım ve Meksa Yatırım da soruları yanıtlamak istemedi.

ROBOT PARMAĞI MI VAR?

TEB Yatırım stratejisti Işık Ökte, "herifin" kim olduğundan ziyade ne olduğunun önemli olduğunu söyledi. İsmi geçen üç aracı kurumun da ortak özelliği yüksek frekanslı traderları, yani işlem fikirleri için algoritmaları kullanan şirketleri kullanabilmeleri.
Borsa   İstanbul geçen yılın sonunda robot traderlardan daha fazla işlem çekmek amacıyla serverlarını yeni bir veri merkezine taşımıştı. Yüksek frekanslı işlem şirketleri, borsa bilgisayarlarına mümkün olan en hızlı erişimi sağlamak için kendi bilgisayarlarını bu merkeze taşıyor. Ökte, bilinmeyen yatırımcının da bu şekilde işlem yaptığını düşündüğünü söyledi.
"Bu algo adam yeni bir piyasa keşfetti ve yeterli rekabet olmadığı için kendi şovunu yapıyor, ancak rekabet gelecek" diyen Ökte, "Çok erken aşamalarındayız, ancak gelişmiş piyasalara baktığımızda makinaların her zaman bu oyunu kazandığını görüyoruz" dedi. (Kaynak: Bloomberg News)
Bu ileti en son yonetici tarafından 05.01.2017- 12:53 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.

Teşekkür edenler:   ercanabi [21.03.2016- 14:05], phpKF [11.03.2016- 15:09], eksper [11.03.2016- 14:48],

REKLAM
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

 

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Senet imzalarken dikkat edin muharrem 0 2100 11.08.2015- 14:31
Konu Klasör MOTOSİKLET ALIRKEN ÇOK DİKKAT EDİN yorumlar okyanus 0 2308 23.04.2015- 17:29
Konu Klasör SUPERTOTOBET COM ŞİKAYET YORUMUM DİKKAT EDİN alayinaciz 0 3071 04.01.2018- 13:28
Konu Klasör motosiklet alırken servisi olmasına dikkat edin yorumcu 0 2178 24.05.2015- 19:30
Konu Klasör motosiklet tavsiyesi yardım edin Voksi 2 2777 16.02.2016- 15:28
Etiketler   BORSADA,   KİRLİ,   ELE,   DİKKAT,   EDİN

Tavsiye şikayet bilgi paylaşım yorum soru cevap öneri yönlendirme açıklama forum sitesidir.

Tavsiyeler,şikayetler,yorumlar,bilgi,öneriler,forum,çözüm,paylaşım,tavsiye edilenler,şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler