Tavsiye Şikayet
.
.
.
.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Adana Dürümü nasıl yapılır           (gösterim sayısı: 366)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[Erman]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.07.2019
İleti Sayısı: 4
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


1 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: Erman
Konu Tarihi: 23.07.2019- 14:23


Adana kebabı'nı diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ettir. Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyunlardan elde edilmiş olmalıdır. Üretim tekniği ve ustalık da ürüne önemli ölçüde farklılık katar. Karışım hazırlanırken kullanılan malzemeler; Erkek koyun eti, kırmızı toz biber, (ustasına göre kırmızı pul biber), tuz ve kuyruk yağıdır. Adana Kebabı'nın servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik, sumaklı soğan salatası, salata ile yapılmalıdır. Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen et, yağ, sinir, damar ve zarlarından ayrılır. Ayıklanan et parçalar halinde bir gün dinlendirilir.

Adana dürüm dinlenmiş et zırh tabir edilen ve iki elle kullanılan keskin bıçakla, kıyılmış et miktarının yaklaşık %10 ile %15’i kadar etin içindeki yağ oranı ile orantılı olarak) kuyruk yağı ilave edilerek et ile birlikte zırh ile kıyılır. Kıyılmış et ile kıyılmış kuyruk, binde 3 ile binde 8 arasında İdeali binde 5 acı kırmızı toz biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Karışım Adana kebabının ana unsurunu oluşturur. Hazırlanan karışım, 0,5 cm kalınlığında, 3 cm eninde 90-120 cm uzunluğunda şişlere sıvanır gibi saplanır. Saplama esnasında el suya batırılıp şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem etin şişten dökülmemesi için yapılır. Elde kalan su az olmalıdır, çok olursa et haşlanır, kebabın tadı bozulur.Bir kişilik Adana kebabı 130 gramdır. Bir buçuk tabir edilen Adana Kebabı’nın eti ise 200 gramdan az olamaz. Adana Kebabı korlu, iyice yanmış meşe kömürü ateşinde pişirilir. Pişirme esnasında şişler sık sık çevrilir. Bu sırada etin yüzünde oluşan yağlar pide ekmeklerle sıkılarak alınır ve yağların ateşe damlaması önlenir. Yağlar ateşe akarsa ateş alevlenir ve et dağlanır, kalite bozulur. Yağlanan pide ekmekler, pişmekte olan kebabın üzerinde tutularak, ekmeklerin ısısı korunur.
Pişmiş olan kebap eli yakmayacak kadar ısıtılmış, kuru, geniş ve yayvan porselen veya metal tabakta servis yapılır. Yağlanmış ve soğutulmamış pide veya lavaş ekmek usulüne uygun, keskin bıçakla parçalanır. Büyük parça, kebabın alt kısmına gelecek şekilde tabağın içine serilir. Pişen kebap ekmek parçası yardımı ile şişten parçalanmadan tabaktaki ekmeğin üzerine sıyrılır. Kebabın üzeri yağlı sıcak ekmek parçaları ile örtülür. Geniş tabağın boş görünen bölümlerine, kebapla aynı anda pişen, domates parçaları, yeşil sivri biber (acı veya tatlı) ile süs biberi ilave edilir. Ayrıca ayrı ayrı küçük tabaklarda; soğan salata (kuru soğan ve maydanoz kıyılarak sumak ve tuz ilave edilerek yanında turunç/limon parçaları ile sunulur); ezme domates salata (kabuğu soyulmuş domates, kuru soğan, ezilmiş görüntüsü verecek şekilde zırh ile kıyılarak, tuz, acı kırmızı toz biber, zeytinyağı, turunç/limon suyu ilave edilir); çoban salata (domates, salatalık, maydanoz, yeşil sivri biber doğranarak, tuz, zeytinyağı, turunç/limon suyu ilave edilir.); maydanoz, tere, yeşil sivri biber, süs biberi, turp, süs biberi turşusu, kesilmiş turunç/limon parçaları hazırlanarak kebapla birlikte sunulur.
Bu ileti en son yonetici tarafından 31.10.2019- 15:09 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
REKLAM
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

 

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör VİŞNELİ KEK NASIL YAPILIR TARİFİ aşçımevlüt 0 1438 17.10.2015- 17:46
Konu Klasör Palamut köftesi tarifi nasıl yapılır aşçımevlüt 0 1264 14.08.2015- 18:09
Konu Klasör Hacamat nedir nasıl yapılır tavsiyeler Mehmet 1 2704 15.02.2017- 14:01
Konu Klasör HAMSİ BUĞULAMA TERYAĞLI NASIL YAPILIR syubleen 0 1827 30.11.2015- 20:31
Konu Klasör bilgisayarda saat ayarları nasıl yapılır ? serseri 0 1397 31.10.2016- 12:04
Etiketler   Adana,   Dürümü,   nasıl,   yapılır

Tavsiye şikayet bilgi paylaşım yorum soru cevap öneri yönlendirme açıklama forum sitesidir.

Tavsiyeler,şikayetler,yorumlar,bilgi,öneriler,forum,çözüm,paylaşım,tavsiye edilenler,şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler