Tavsiye Şikayet
.
.
.
.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Ses ve akustik yalıtım hizmetleri tavsiyesi           (gösterim sayısı: 2.318)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[aksaakustik]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 18.12.2017
İleti Sayısı: 1
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


1 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: aksaakustik
Konu Tarihi: 18.12.2017- 13:46


SES YALITIM SÜNGERLERİ  
Ses   izolasyon ve yalıtım malzemesi yapılan uygulamalar sırasında ses kesim oranını destelemek amacıyla kullanılan malzemelerdir. Titreşim, vibrasyon, ses ve gürültü için birçok farklı özel malzeme vardır. Bunlar; ses yalıtım bandı, ağır epdm ses bariyeri, akustik ses izolasyonlu kapı, akustik kabin (stüdyo ses kayıt odası kabini, toplantı odası kabini, telefon görüşme kabini, jeneratör ses izolasyon kabini vs.),   heraklite levha, akustik ahşap pan, kauçuk tabanlı akustik halı ve karo halı, mantarlı kauçuk levha, duvar ve askı takozu gibi.   Ses izolasyon malzemesi fiyatı her birinin kendine özel maliyeti vardır.

Bunun için uygulama ve malzeme   fiyat bilgisi vermek adına Antalya Ses Yalıtımı Firması olarak 08:30 – 19:00 saatleri arasında sizlere hizmet vermekteyiz.

Bu ileti en son yonetici tarafından 18.12.2017- 23:52 tarihinde, toplamda 4 kez değiştirilmiştir.

Teşekkür edenler:   admin [18.12.2017- 13:52],

REKLAM
Cvp:Ses yalıtım hakkında teknik yazı..
Yazan Cevap içeriği
boşluk
[turkishacoustic]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.01.2021
İleti Sayısı: 1
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti GönderCevap Yazan: turkishacoustic
Cevap Tarihi: 23.01.2021- 19:30


Ses Yalıtımı : Yüzde yüz %   100 ses yalıtımı nasıl olur, gerçekte böyle birşey mümkünmü ? Bugün ses yalıtımı ve izolasyonu konusunda hemen hemen her bilgi ve tecrübe sahibi kişiler gerek forumlarda gerek internet web sitelerinde türlü türlü ses izolasyon süngerleri & malzemeleri hakkında açıklama ve haber şeklinde bilgi paylaşımı yapmışlardır, ancak doğru bilgiyi bulabilecek veriler yeterli olmadığından bir akustik mimar olarak Ömer Saygıner bu konuda bu makaleyi kaleme almış bulunmaktadır. Bu haber makalesi, öğrenciler içinde bir klavuz öğretici olmayı amaçlayarak onların bu zorlu ödevlerinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır. (Bu Makale Web Sitemiz Kaynak Verilerek Çoğaltılması ve Kullanılmasına İzin Verilmiştir, Alıntı Yapabilirsiniz.)

Akustik Mimar : Ömer Saygıner
Konu :   Ses Yalıtımının Anatomisi

Günümüz yaşam alanlarında ve özellikle insanların toplu yaşadığı mekanlarda, bir başkasının veya makinelerin ürettiği istenmeyen gürültü ve yoğun seslerin, insanların huzurunu ve yaşam konforunu eksi yönde etkileyecek ve moral motivasyonunu düşürecek gürültü ve patırdıların en azından belli seviyelerin altına indirerek sağlıklı hale getirmenin amacı daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda onlarca hatta yüzlerce ses yalıtım makaleleri yazıldı ve halen yazılmaya devam etmektedir. işin gerçeği aslında doğrunun yanlış tanımlanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü amaçlanan ses yalıtım uygulamalarının istenilen desibel değerlerine sahip olamamasıdır, ve bu yüzden kullanılan ses yalıtım ürünlerinin beklentileri karşılamadığı görülmektedir. Eğer direk olarak gerçeği söylemek gerekirse, herkesten bir fikir ortaya atılmış olup, adeta bilgi kirliliğine neden olunduğu bir sektör haline gelmiştir ses yalıtım dünyası...

Ses yalıtım yada ses izolasyon ne demektir, aslında ses yalıtımı ve ses izolasyonu aynı eş anlama sahip bir tanımlamadır. Öncelikle belirtmek gerekirse doğru bir tanedir, bunu eksende ilerlemek gerekirse o zaman sorularımızın cevabını tam olarak yüzde yüz ses yalıtımı yapılabilir diyerek teknik ispat ve delilerle kanıtlamış oluruz. yani yüzde yüz ses yalıtımı demek , insan kulağının sesi duymaması demektir, peki bu mümkünmü ? Evet mümkün,   yakın zamanda Güney Minneapolis’teki Orfield Laboratuarlarındaki '' sesiz oda '' yapıldı ve insanı hayrete düşüren bir sessizlikte kendi kalp atışınızı duyabilmektesiniz. Böyle bir odanın maliyeti düşünebileceğinizden daha daha maliyetli olmaktadır. Peki siz sessizliği sizi çıldırtacak kadar sakin olan bir odamı istiyorsunuz ? Çünkü yüzde yüz ses yalıtımı sonrası odanız aynı bu şekilde olacaktır.

Peki nasıl bir sessizliği talep ediyoruz ? Size yardımcı olalım ve ekleyelim, insan kulağı 60 dB den aşşağı sesleri artık duymakta zorluk çekeceği için size bu değerlere yakın 60 dB ile 70 dB arasında gürültü kontrolü sağlanmış olsa yeterli olacaktır. Yani şimdi daha iyi anlıyoruz ki ses insan hayatında olması gerekli, çünkü sessizlikte bir sorun haline gelebilir, bu yüzden sesin bize yararlı hale gelmesi ve bizim yaşam alanımızı rahatsız etmemesi gerekiyor. İşte bunun içinde ses yalıtımı ürünlerini doğru yerde ve doğru şekilde uygulama yapmamız gerekiyor. Her ses yalıtım malzemesi her mekanda kullanılamaz, mekanların ihtiyacı tespit edilerek özellikle bir teknik destek alınarak işin orjinal şekli uygulanmalı. Birinci aşama , gürültünün tespiti : gerek duyarak gerekse akustik cihazlar ile ölçüm yaparak bunu öğrenebilirsiniz, ama bence şahsim fikrim en iyi ölçüm cihazı insan kulağıdır. Çünkü konforu yaşamayı isteyen insanın kendisidir ve buna makineler karar veremez . Her kişinin zevleri ve hisleri, duyuları kendize özgü olduğu için, kişi kendi rahatlık düzeyine kendi karar vermeli. Mesela yan taraf komşu duvardan gelen seslerden rahatsız olan bir kaç insan üzerinde deney yaptığımızda, biri televizyon sesinden, diğeri yüksek dinlenilen müzikten rahatsız olurken bir diğer deneğimiz ise komşusunun mutfak yada banyosundan gelen musluk su gider seslerinden dahi rahatsızlık duyduğunu gözlemlemiştik. Yani burdan anlıyoruz ki her insanın kendine özgü sabır tahammül sınırı var ve istenmeyen sesler adeta insanların tahammüllerini zorlamaktadır.

Kısaca Ses Nedir ? Bundan bahsetmek gerekirse, kulağın duya bileceği basit titreşimlere ses denir. Ses hava zerreleri ile veya nesnelere dokunarak ışınsal olarak ilerleyen bir yapıya sahiptir. Peki ses yalıtımı nedir ? ve nasıl olmalıdır ? Doğru uygulama ve malzemeler nelerdir ? Hangi ürünler , malzemeler yada süngerler sesi keser yada engeller ? Öncelikle, sesi çıktığı noktada azaltmak gerekir, buna sakin konuşma ahlakını topluma kazandırarak başlasak daha iyi olacaktır : )) Sesi veya sesleri çıktığı noktada azaltmak, kontrol altına almak, ses emilimi sağlayacak ürünlerle mevcut mekanın kısmen yada tamamen kaplanarak uygulanması ile sağlanacaktır. Sesi çıktığı noktada azaltmak için eğer uygulama alanı müsait ise, ses üreten nesnenin karşısına, yanına , ve üstüne akustik süngerler ile bir perde yapılırsa sesi çıktığı noktada boğmuş yani soğurmuş oluruz. Akustik süngerler her ne kadar müzik stüdyolarında sesi düzenlemek için kullanılsada, sesleri çıktığı noktada kesmek ve kontrol altına almak içinde kullanılabilir.

Sonrasında, ortak duvar , yan duvar tavan zemin gibi alanlarda hava dolaşımlı ve titreşim kaynaklı seslerin hava ile veya dokunarak ışınsal olarak ilerlemesi sonrası yaşanan gürültü problerini yine aynı etkilerin kendisine zıt anlamda tepki vermekle ses yalıtımı sağlanmaktadır. Ses yalıtımında kullanılacak malzemeler , ses geçiş kaybı vede ses emilim sağlayarak sesi bir mekandan başka mekana iletilmesini izole etmiş olacaktır.

SES YALITIMDA DOĞRU ÜRÜN VE DOĞRU MONTAK ŞEKLİ KULLANILMALIDIR

AŞŞAĞIDAKİ LİNKLERDE SES YALITIM ÖNCESİ VE SONRASI PERFORMANS TESTLERİ YER ALIR

DUVAR SES izolasyon:https://www.sesyalitimsungerleri.net/duvar-ses-yalitimi.html
TAVAN SES izolasyon:https://www.sesyalitimsungerleri.net/tavan-ses-yalitimi.html
ZEMİN SES izolasyon:https://www.sesyalitimsungerleri.net/zemin-ses-yalitimi.html

TURKISH ACOUSTIC A.Ş. Akustik Mim. Ömer SAYGINERResim Ekleme
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Resim EklemeYeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

 

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ses Akustik ErKanDa 0 726 13.03.2019- 10:13
Konu Klasör YALITIM MANTOLAMA FİRMALARI TAVSİYE ŞİKAYET YORUMLAR serdarpulat 0 1892 13.12.2017- 15:36
Konu Klasör HEPSİBURADA.COM müşteri hizmetleri şikayet elif 0 2772 07.01.2016- 16:43
Konu Klasör ACİL AMBULANS HİZMETLERİ TELEFON NUMARASI YORUMLAR admin 0 5203 10.09.2017- 13:56
Konu Klasör Bitkisel Sağlık Hizmetleri Ürünleri tavsiye şikayetler admin 0 1348 10.09.2017- 13:24
Etiketler   Ses,   akustik,   yalıtım,   hizmetleri,   tavsiyesi

Tavsiye şikayet bilgi paylaşım yorum soru cevap öneri yönlendirme açıklama forum sitesidir.

Tavsiyeler,şikayetler,yorumlar,bilgi,öneriler,forum,çözüm,paylaşım,tavsiye edilenler,şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler