Tavsiye Şikayet
.
.
.
.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Hayatımızı Değiştirecek Beş Teknoloji ...           (gösterim sayısı: 546)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[Mehmet]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.03.2015
İleti Sayısı: 141
Konum: Isparta
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

4114 kere teşekkür etti.
5472 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: Mehmet
Konu Tarihi: 22.02.2017- 11:24


Gen Değişiminden Akıllı Ampullere: Hayatımızı Değiştirecek Beş TeknolojiYarın geldi bile. Kısa süre önce bilim-kurgu filmlerinde   izlediğimiz teknolojiler artık hayatımıza giriyor. Hayat daha anne karnından başlayarak hoş sürprizlerle dolu biçimde değişecek.

1. Biyoteknoloji
2000’li yılların başından bu yana, kim olduğumuzu tanımlayan DNA moleküllerindeki nükleotidlerin düzeninin belirlenmesi yani aslında bir insan genomunun sıralanmasının maliyeti belirgin bir şekilde düştü. 2001’de genom sıralamasının maliyeti 100 milyon dolarken bugün bu işlem yaklaşık 1000 dolara gerçekleştirilebiliyor.
DNA’nın dizilimi için kısaltılmış zaman çizelgeleri ile birlikte düşen maliyet, biyoteknolojide bir devrime yol açtı: Genlerin hacklenmesi, genleri açıp kapatma ve biyolojiyi avantajımıza kullanma becerisi.
Bu yeni teknolojinin aslında en radikal branşı “gen düzenleme” işlemleri yani DNA kodumuzun, kanserler ve HIV gibi tedavi edici hastalıklar da dâhil olmak üzere çeşitli uygulamalar için moleküler “makas” kullanarak kesip yapıştırılabilmesi. Yakın zamana kadar, kodun değiştirilmesi işlemi oldukça zorlu bir süreçti ancak Crispr olarak bilinen yeni bir DNA kesme ve yapıştırma aleti bu işlemi beklenmedik bir şekilde basitleştirdi.
Crispr bu zamana kadar hastalıklara dirençli buğday ve pirinç tohumlarının yaratılması, biyoyakıt üretilmesi ve hayvanlarda körlük tedavisi gibi çeşitli işlemler için kullanıldı. Bugün, bu teknolojinin insan embriyolarının kusurlarını düzenlemek için kullanılması mümkün.

2. Yapay Zeka
Yapay zekâ artık bilim kurgu öğesi değil. Günümüzde zaten hemen her gün kullandığımız ürünler aslında bu teknolojiden faydalanmakta. Apple’ın asistanı “Siri”, Amazon’un kitap önerileri, Facebook’un haber bültenleri ve Spotify’in müzik keşif çalma listesi, makine öğrenme algoritmaları tarafından yönlendirilen hizmet örneklerinden.
Akıllı telefonlar ve algılayıcılar tarafından oluşturulan veri hacmi ve bu verileri sıkıştırmak için kullanılabilen süper bilgisayar gücüne dayalı yüzlerce yıllık bilimsel birikim bugün bir Rönesansı yaşıyor. Teknoloji araştırma firması Tractica’ya göre, Yapay Zeka piyasasının 2016 yılındaki 64.5 milyar dolar hacminin, 2025’e kadar 368 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
Derin öğrenme ve sinir ağları gibi teknikler insan beynini taklit ederken ve bu uygulamalar görüntüleri etiketlemek, sesleri tanımak ve karar vermek için muazzam veri kümelerinde geniş kalıpları tespit edebiliyor.
Bu gelişmelerin bir adım ötesinde ise yapay genel öğrenme tekniklerinin geliştirilmesi bekleniyor. Bu algoritma, satranç oyunu ya da yeni bir dil gibi belirli bir beceri öğretilmesini gerektirmezken çocuklarda olduğu gibi deneme yanılma metoduyla geliştirilecek. Google’a ait olan Londra merkezli DeepMind gibi şirketler bu fikri somutlaştırmak için çalışıyorlar.

3. Yenilenebilir Enerji
Geçtiğimiz yıl dünya liderlerinin iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşmasını onaylaması ile beraber, küresel ölçekte ortalama sıcaklık yükselmesinin 1,5 C’nin altında kalması hedeflendi. Bu hedefe ulaşabilmek de gelecek on yılda yenilenebilir enerji hakkında çok daha fazla araştırma yapılmasını gerektiriyor.
Araştırmacılar, güneşin ışık ve ısı üretiminde kullandığına benzer bir teknoloji olan ve   temiz enerjinin kaynağı olacak bir nükleer füzyon reaktörü inşa etmeye çalışıyorlar. Hükümetler arası bir ortaklık olan ITER Fransa’da 170 milyar dolarlık bir yatırımla bu konuda çalışıyor. Diğer yenilikler arasında, otomobiller için yakıt üretecek hidrokarbonlar üreten yapay fotosentezler ve hava rüzgâr türbinleri gibi davranan uçurtmalar ve sıcak hava balonlarını içeren yüksek irtifalı rüzgâr enerjisi sıralanabilir.

İzlanda jeotermal teknolojiye yatırım yapıyor, yer altındaki ısı enerjisine erişebilmek için sondaj çalışması yürütüyor. Bu çalışmaların temeli aslında, otuz yıl önce kentleri ve şehirleri ısıtmak için jeotermal kaynaklar kullanarak başlamıştı. Şimdi ise ülkenin elektrik ve ısıtma sistemlerinin tamamı jeotermal ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji yakıtlarının kullanılmasıyla güçlendiriliyor.
4. Erişilebilirlik
Günümüz çocukları için artık son derece olağan olan WiFi teknolojisi geçtiğimiz Eylül’de 25 yaşını doldurdu. Teknoloji şirketlerinden Cisco’nun tahminlere göre 2020 yılına kadar 50 milyar cihazın internete bağlı olması bekleniyor. WiFi’ın geleceği ise, cihazların kullandığı enerji miktarının düşürülmesine bağlı.
Bu konuda çalışmalar başladı bile. Seattle bulunan Washington Üniversitesi öğrencileri tarafından icat edilen yenilik,   10.000 kat daha az güç tükettiğini söylenen “pasif WiFi” olarak adlandırılıyor. Şu an hızı normal geniş banttan daha yavaş ancak akıllı termostatlar veya ampuller gibi cihazlar için son derece uyumlu. WiFi topluluğu ise, daha kısıtlı olan alanlar yani evler veya otomobillerde kullanılabilecek yüksek frekanslı bantlar geliştirmeyi istiyor.
Öte yandan, WiFi’nin yerini, bilgi aktarmak için radyo dalgaları yerine   ışık kullanan Li-Fi adlı yeni süper hızlı bir rakibi doldurabilir. Lightbulbs şirketi bu teknoloji için ön çalışmalara başladı. Bu yılın başında yapılan bir pilot çalışmada ise, bir Li-Fi prototipinin, WiFi’a göre 100 kat daha hızlı veri gönderebileceğini ve bir filmi ortalama birkaç dakika içinde indirilebileceğini kanıtladı.

5. Akıllı Cihazlar
Günümüzde, insan nüfusunun neredeyse üçte ikisi akıllı telefonlar vasıtasıyla internete bağlı ancak bu cihazlar aslında web üzerindeki tek portal değil. Teknoloji analisti Gartner’a göre, bir önceki yıla nazaran %30 artışla, 2016 yılında PC’ler, telefonlar ve tabletler hariç tutulduğunda, internete bağlı cihaz sayısı 6.4 milyara yükseldi. Bugün artık statik nesnelerden ziyade arabalardan yazıcılara, ampullerden termostatlara kadar interneti kullanabilen, alışkanlıklarınızı öğrenebilen ve bir uygulamayı kullanarak uzaktan kontrol edilebilen cihazlardan bahsedebiliyoruz.
Sık örnek gösterilen bir akıllı cihaz, buzdolabınızdaki sütünüzü koklayarak otomatik olarak yenileyebilecek. Otomobiller artık bilgisayarlara dönüştü ve otomobillerin içinde artık Ay’a giden   Apollo 11 Yzay gemisinden bulunandan daha fazla veri akıyor. Bu bilgisayar otomobiller daha zeki hale geldikçe, trafiğe bağlı ölümleri azaltabilir. Akıllı sensörler ise örneğin ulaşım sırasında malları izleyerek ve enerji kullanımlarını ölçerek lojistik sektöründe dönüşümün önünü açabilir.
Bu ileti en son yonetici tarafından 22.02.2017- 12:03 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
REKLAM
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

 

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Teknoloji nedir açıklaması okyanus 0 1148 27.04.2015- 18:29
Etiketler   Hayatımızı,   Değiştirecek,   Beş,   Teknoloji

Tavsiye şikayet bilgi paylaşım yorum soru cevap öneri yönlendirme açıklama forum sitesidir.

Tavsiyeler,şikayetler,yorumlar,bilgi,öneriler,forum,çözüm,paylaşım,tavsiye edilenler,şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler

Tavsiyeler, şikayetler, yorumlar, bilgi, öneriler, forum, çözüm, paylaşım, tavsiye edilenler, şikayet edilenler